Londýnský barbershop po česku

Praha

Londýnský barbershop s českou zakladatelkou má novou pobočku v Praze. Do Barberette mohou zavítat muži i ženy.

 

Když se Klára Váňová (38) před patnácti lety stěhovala do Londýna, chtěla se hlavně naučit anglicky. Netušila ale, jak moc jí Velká Británie změní život a jaký vliv bude mít na životy ostatních. Během svého pobytu vystřídala spoustu různorodých zaměstnání. Její kroky ale směřovaly k naplnění jednoho velkého snu. V roce 2012 otevřela v Londýne své první holičství, které díky svéráznému přístupu začalo rychle budit ohlas i v světě. Z jakého důvodu? Barberette otevírá své dveře všem. Perfektní krátký střih nebo úpravu konečků si zde mohou užít i ženy a za služby a péči zaplatí stejně jako muži.

 

V posledních letech u nás rostou nové barbershopy jako houby po dešti. Ženy ale odmítají se slovy, že jejich holičství je čistě pánskou záležitostí a odkazují je na kadeřnictví. Každý má jistě ve svém okolí alespoň jednu krátkovlásku. Krátké vlasy potřebují menší interval úpravy střihu a začištění břitvou nebo pečlivé strukturování několika holicími strojky je nezbytné pro dokonalý vzhled. Mužům, kteří navštěvují moderní barbershopy, je tento postup důvěrně známý. Kadeřnické salony excelují v jiných disciplínách, břitva ale k jejich standardnímu vybavení nepatří.

 

 

 

Kletba s názvem “Dámský střih”

 

Ceníky v kadeřnictví mluví jasně. Pánové se mohou nechat ostříhat za nesrovnatelně nižší cenu než dámy a rozdíly se pohybují v řádu několika set. Dámské a pánské krátké střihy se od sebe téměř neliší, proč tedy platí ženy více?
“Sama mám krátké vlasy a nedala bych na ně dopustit. Několikrát jsem se v kadeřnictví dovolávala pánského střihu, vždy mi ale odmítli naúčtovat adekvátní cenu. V barbershopu mě zase odmítali. Stejnou zkušenost měly i ženy v mém okolí. Byla jsem zoufalá a nevěděla, kam se jít ostříhat.” Vzpomíná Klára na důvody, které ji motivovaly k nastartování vlastního byznysu.

 

Nepochopení, podpora, Lush a lidské příběhy

 

Barberette to z počátku neměla lehké. Tradičním návštěvníkem barbershopu je přeci muž. “Můžu se zeptat, co tam holíte ženám?” zněly smutně typické narážky. Klára se ale nenechala odradit, již v té době měla zástup pravidelných zákazníků a zákaznic a stála si za tím, že prostě tvoří novou kategorii služeb.
“Když se pokusíte nabourat stereotypy, musíte počítat s tvrdou odezvou. Šovinismus je všudypřítomný, setkala jsem se s ním v Londýně i tady. Důležité pro mě ale je, že jsem otevřela novou provozovnu, kam se nemusí nikdo bát přijít. Naopak zde mnozí hledají útočiště. Nikomu nebudu diktovat, co by měl nosit a jak by měl vypadat. Své zákazníky vždy vyslechnu, ráda jim poradím, ale musím být přesvědčena, že vždy budou odcházet spokojeni a budou se k nám rádi vracet.”říká Klára.

 

Stejně jako v Londýně, Barberette používá a nedá dopustit na cruelty free vlasovou kosmetiku Lush Cosmetics. Nejen že jí používáme, ale úzce spolupracujeme na dalších akcích a Pop Ups.

 

V Londýně se kolem Barberette díky otevřenému přístupu vybudovala pevná komunita, která má zahraniční přesah. “Pravidelně za námi létá jeden pár z Kuby. Vždycky se objednají společně a všichni se na ně těšíme.” , popisuje Klára atmosféru v Londýně. Vedle místních do holičských křesel usedají také lidé z ortodoxně židovských rodin, muslimské ženy nebo LGBTQ klientela. Barberette je často jediným místem, kde mohou skutečně odhalit svoji pravou tvář.

 

Z Londýna do Prahy a zpět

 

Nová pobočka Barberette Prague sídlí na Žižkově. Husitská ulice má svůj vlastní šarm, který se Kláře líbí. Pronajala si starou provozovnu a z vlastních našetřenýh prostředků dokončila hrubou rekonstrukci, aby mohla otevřít. Mimo provozování barbershopu bojuje dlouhodobě za rovnovprávnost v kadeřnických a holičských službách na mediální, mezinárodní a hlavně osobní úrovni a v tom chce pokračovat. Díky jejímu úsilí a dlouhodobé diskuzi s kadeřnickými asociacemi v UK se pomalu daří otevřít stereotypní obzory lidí, kteří píší kadeřnické učebnice. V těch je často krátký střih zařazen pouze do kategorie pánských účesů. Klářina práce je inspirací i pro další kadeřnictví a barbershopy, které po jejím vzoru začaly měnit přístup. “Vím, že je to správná cesta a Prahu vnímám jako další správný krok pro Barberette. Kdo ví, třeba nebude poslední.”

 

Klára Váňová:

 

“Vyrůstala jsem pod kadeřnickýma nohama mojí maminky. Na rodinnou tradici jsem navázala, ale tak trochu rebelsky. Vždy se mi líbilo, jak návštěva kadeřnictví nebo holičství dokáže lidi skvěle naladit. Proč ale platí ženy za stejný střih až několikrát více než muži? A proč by holka nemohla do barbershopu?”

 

Kontakt:
FB: Barberette Prague
instagram: barberette_original
web: www.barberette.cz

 

TUTADY – designové motýlky

Vedle nový otvor