Warning: Use of undefined constant locale - assumed 'locale' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/gaymapcz/public_html/wp-content/themes/gaymap/translations.php on line 3
První Pride v Plzni - Gaymap.cz Praha Brno Ostrova Gaymap.cz Praha Brno Ostrova

První Pride v Plzni

V sobotu 2. září proběhla první pride ve městě piva Plzni. Z města piva se Plzeň na den stala městem queer.

 

Dokonce i když počasí příliš nepřálo se organizátorům podařilo vše pečlivě připravit. První návštěvníci a účastníci Pridu se před polednem pomalu začali shromažďovat a připravovat na průvod. Pořadatelé očekávali více než tisíc lidí, ale sešlo se nakonec podle místní policie asi 500 účastníků, kteří se aktivně účastnili průvodu.

 

Pilsen Pride vychází

 

Ve 14:00 začaly projevy různých mluvčích z řady účastnících se organizací na malém pódiu a byli doprovázeni bouřlivým potleskem. Oproti jiným proběhl tento Pride pod heslem „Jsem jaký jsem.“ Nebyl tak drahý, barevný, plný vysokého lesku a zábavy, avšak o to víc v popředí bylo vyjádření obavy o rovnost menšin. Byla řešena témata jako diskriminace, rodina, manželství a adopce, ale také příběhy ze života transsexuálů.

 

V 15 hodin organizátor Jan Ryšlavý promluvil k davu a požádal o klid a toleranci, protože na plánované cestě byly nahlášené protidemonstrace více pravicových spoluobčanů. Průvod se tak pohyboval bez hlasité hudby, alegorických vozů s tančícími lidmi a velké pompy. Tu a tam byly vidět duhové vlajky a bannery s různými slogany. Téměř tiše se skupina blížila k místu, kde čekali anti-demonstranti. Došlo ke slovním přestřelkám. Díky organizátorům a policii, kteři byli v té době přítomni, včetně antikonfliktního týmu, nedošlo k žádnému fyzickému násilí ani k agresím. Průvod tak mohl pokračovat po několika minutách „výměny slov a názorů“.

 

Takto jsme procházeli Plzní

 

 

Trasa průvodu vedla nad historickým a krásně zrenovovaným hlavním náměstím napříč středem města. Kolemjdoucí veselý průvod doprovázeli potleskem a výrazy souhlasu. Každý projev byl odměněn vděčností a radostí účastníků. Poslední část průvodu pak vedla podél řeky Radbuzy na místo opuštěné továrny na papír, kde byla závěrečná oslava.

 

Stará továrna na papír je opravdu nádherně upravený kulturní prostor, který byl za tímto účelem speciálně vyzdoben. Na několika místech mohla více politicky zainteresovaná veřejnost získat další informace týkající se tématu Pridu. Díky tomu, že se počasí konečně zlepšilo, osídlilo celé náměstí více návštěvníků. Zúčastnilo se mnoho rodin s dětmi a také senioři. Dobré jídlo a pití bylo také zajištěno. Opravdu nám nic chybělo.

 

Organizátor Jan Ryšlavý a jeho tým

 

Oficiální párty se konala v klubu G + L Míša, který je známý všem plzeňským homosexuálům a kde oslavy trvaly až do brzkých ranních hodin. Na dvou tanečních parketech mohl každý host najít něco pro sebe. Od popu, starší hity až po moderní taneční hudbu.

 

 

Celkově byl organizátor nad očekávání spokojený jak prozradil osobně našemu týmu Gaymap. Výsledek ho povzbudil a určitě plánuje v městě Plzeň byť pouze na jeden den Pride zopakovat a upozornit na problémy LGBT komunity. Přejeme mu všechno nejlepší a těšíme se opět v roce 2018 na příští „Pilsen Pride 2018“.

Finále: Gayman 2017

Další událost